Πέμπτη 4 Σεπτεμβρίου 2014

Εθνική 4 στα 4

Η Εθνική δεν επέτρεψε στην Κροατία να αμφισβητήσει την κυριαρχία της και έκανε το 4Χ4 (76-65) στην πρώτη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Με την χθεσινή νίκη της στην Σεβίλλη η ελληνική ομάδα εξασφάλισε μια θέση στην πρώτη δυάδα, αλλά σήμερα (4/9, 11 μ.μ.) απέναντι στην Αργεντινή στην 5η και τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης θέλει την... νίκη για να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου και να αποφύγει την συνάντηση με την Ισπανία στους «οκτώ» εάν προκριθεί από τους «16».

Η Εθνική χωρίς να χάσει τον στόχο και την συγκέντρωση της, δικαιούται να κάνει σχέδια με το μέλλον με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις. Η ελληνική ομάδα απέδειξε απόψε, απέναντι σε ένα πιο ισχυρό αντίπαλο από τις τρεις ομάδες, που αντιμετώπισε στα πρώτα ματς του Παγκοσμίου, ότι οι εμφανίσεις και η καλή εικόνα της δεν ήταν τυχαίες. Απέδειξε, επίσης, ότι η άμυνα και η ομαδική λειτουργία της είναι εξαιρετικές. Η Κροατία σκόραρε μόλις 65 πόντους, ενώ η Εθνική είχε 23 ασίστ έναντι 9 των αντιπάλων της.

Οι 10 ασίστ του Ζήση και η άμυνα του «Παπ»!

Στα διαστήματα που η «επίσημη αγαπημένη» έπαιζε με ενέργεια και συγκέντρωση στην άμυνα η Κροατία… παραπατούσε στο παρκέ και η Εθνική έβρισκε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ηγέτες της ελληνικής ομάδας απόψε ήταν οι «παλιοί» Νίκος Ζήσης με 10 ασίστ, Γιάννης Μπουρούσης με νταμπλ – νταμπλ (13 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και οι Κώστας Καϊμακόγλου, Κώστας Παπανικολάου, οι οποίοι δεν ήταν μόνο οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας, αλλά είχαν πολύπλευρή προσφορά σε άμυνα, ριμπάουντ και ασίστ. Η άμυνα του Παπανικολάου απέναντι στον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν από τα «κλειδιά» της επικράτησης.

Η Εθνική άρχισε και τον αποψινό αγώνα με πολύ συγκέντρωση και ενέργεια στην άμυνα. Από την καλή άμυνα της βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό και με 6 πόντους του Γιώργου Πρίντεζη προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (12-6) λίγο μετά το 6’. Η Κροατία αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ του Γιασμίν Ρέπεσα και με τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ και σερί 6-0 ισοφάρισε σε 12-12 στο 8’. Η ελληνική ομάδα, ωστόσο, με καλάθια των Καϊμακόγλου, Μπουρούση ανέκτησε το προβάδισμα και το κράτησε έως το τέλος της πρώτης περιόδου (16-14).

Η Εθνική από την καταπληκτική της άμυνα στην δεύτερη περίοδο, βρήκε πολύ καλό ρυθμό και με σερί 9-0 που άρχισε με τρίποντο του Νίκου Ζήση στο 13’, ξέφυγε στο σκορ με διαφορά 13 πόντων (32-19) σχεδόν τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα Ζήσης και Σλούκα ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, στην οργάνωση και στην εκτέλεση, ενώ συνολικά η ομαδική λειτουργία ήταν άψογη. Η «επίσημη αγαπημένη» διατήρησε σε αυτό το επίπεδο την διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (36-23). Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Καϊμακόγλου με 7 πόντους, πρώτος ριμπάουντερ ο Μπουρούσης με 7, ενώ ο Ζήσης τελείωσε το πρώτο εικοσάλεπτο με 5 ασίστ!

Στους 19 στο 25'

Η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Κώστα Παπανικολάου πολύ καλό σε άμυνα και επίθεση ξέφυγε με διαφορά 19 πόντων (44-25) λίγο μετά το 25’ με επιμέρους σκορ 8-2 από την έναρξη της τρίτης περιόδου! Μετά το 49-33 που «έγραψε» ο Παπανικολάου λίγο πριν το 27’, ωστόσο, η Εθνική χαλάρωσε αμυντικά και η Κροατία με σερί 6-0 με την ώθηση που της έδωσε η… αφύπνιση του Μπογκντάνοβιτς κατέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (49-39) με 1’ και 21’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Στην κρίσιμη στιγμή «μίλησε» πάλι ο Κώστας Σλούκας, που με… μπομπίτα έδωσε «ανάσα» στην ελληνική ομάδα (51-39 σκορ της τρίτης περιόδου).

Με δύο σερί καλάθια του Βουγιούκα η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 15 (57-42) στο 32’, αλλά η Κροατία με δύο τρίποντα των Ούκιτς, Ρούντεζ και καλάθι του Λαφαγιέτ στον αιφνιδιασμό μείωσε στους 10 (60-50) στο 34’. Η Εθνική είχε χάσει τον ρυθμό της από το ζον πρες που κατέληγε σε ζώνη της Κροατίας και με γκολ φάουλ και τρίποντο του Σάριτς, οι αντίπαλοι της ελληνικής ομάδας μείωσαν την διαφορά στους 8 (64-56) στο 35’. Το καλάθι του Μπουρούση επανέφερε γρήγορα την διαφορά στους 10 πόντους (66-56) και το τρίποντο του Καλάθη – μετά το λέι απ του Παπανικολάου στο τρανζίσιον – ουσιαστικά… σφράγισε την νίκη της Εθνικής (71-58 λίγο πριν το 37’).

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-23, 51-39, 76-65.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 13 (10 ριμπ.), Ζήσης 3 (1 τρ., 10 ασ.), Βασιλειάδης 3 (1),Καλάθης 9 (1), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 14, Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 14 (2), Αντετοκούνμπο 2, Βουγιούκας 6,Πρίντεζης 8.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ρέπεσα): Τόμιτς 9, Λαφαγιέτ 8 (1), Μπογκντάνοβιτς 20 (3), Σάριτς 10 (1), Ρούντεζ 6 (2), Ούκιτς 6 (1), Σίμον 6, Μάρκοτα, Ζόριτς.