Δευτέρα 4 Αυγούστου 2014

Εκτός μεταλλίων η Εθνική εφήβων

Η Εθνική Εφήβων έχασε τις μάχες των αιθέρων και μαζί το χάλκινο μετάλλιο από την Κροατία (75-71) στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που φιλοξενείται στο Ικόνιο της Τουρκίας!

Οι Κροάτες πήραν 7 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από την ελληνική ομάδα, η οποία στα... τελευταία 6’ και 26’’ του αγώνα έπαιξε χωρίς τον κορυφαίο παίκτη της απόψε Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.

Η Εθνική Εφήβων είχε και σήμερα μεταπτώσεις στην απόδοση της που τις κόστισαν το μετάλλιο. Με σερί 10-0 με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπόπουλο, Σταμάτη προηγήθηκε με 21-11 9’ και 30’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην συνέχεια, όμως, έμεινε για έξι λεπτά χωρίς σκορ και οι Κροάτες με επιμέρους σκορ 19-4 προηγήθηκαν με 30-25 10’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Οικονομόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 30-28 για την ελληνική ομάδα.

Η Εθνική Εφήβων μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με καλάθι του Παπαγιάννη και επιμέρους σκορ 7-4 από την αρχή της τρίτης περιόδου, πήρε ξανά το προβάδισμα (35-34) με 6’ και 28’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου. Με δύο βολές του Παπαγιάννη η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με τρεις (44-41) 3’ και 48’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο και μια βολή του Μπέντερ οι Κροάτες πέρασαν μπροστά με 50-49 1’ και 57’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα της Κροατίας (54-52) μετά από καλάθι του Μαζαλίν με 15’’ να απομένουν για την λήξη της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε άσχημα για την Εθνική Εφήβων. Με γκολ φάουλ του Μαζαλίν και τρίποντο του Μπέντερ, οι Κροάτες ξέφυγαν με οκτώ πόντους (60-52) λίγο πριν το 32’. Με τέσσερις πόντους του Σταμάτη και τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, λίγο πριν αποβληθεί με πέμπτο φάουλ, η ελληνική ομάδα μείωσε σε 62-59 5’ και 23’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Η Κροατία, όμως, με πέντε πόντους του Μαζαλίν (τρίποντο και δύο βολές) και καλάθι του Αράποβιτς ξέφυγε με οκτώ (69-61) με 4’ και 18’’ να απομένουν για την λήξη του μικρού τελικού. Ξανά ο Μαζαλίν έδωσε στην Κροατία προβάδισμα οκτώ πόντων (73-65) 2’ και 36’’ πριν το τέλος του μικρού τελικού. Ο Κόνιαρης με τρίποντο μείωσε στους πέντε (73-68) με 1’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του ματς, αλλά το επόμενο τρίποντο της Εθνικής Εφήβων ήρθε μόλις 8’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Το πέτυχε ο Οικονομόπουλος και μείωσε σε 73-71, όμως ο χρόνος που απέμενε ήταν ελάχιστος. Η ελληνική ομάδα έκανε αμέσως φάουλ στον Αράποβιτς, ο οποίος, ωστόσο, ήταν εύστοχος από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» και… σφράγισε την νίκη της Κροατίας (75-71) με 7’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-28, 54-52, 75-71.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Νάζορ): Φιλίποβιτς, Μάιτσουνιτς, Μπόζιτς, Βούτσιτς 4, Σλάβιτσα 7 (1), Μπέντερ 14 (2), Ζίζιτς 2, Μάζαλιν 24 (3), Αράποβιτς 24.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 4, Κόνιαρης 3 (1), Κώττας, Οικονομόπουλος 14 (4), Μήτογλου 1, Μουράτος, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 4, Μπιλλής, Σταμάτης 19 (1), Παπαγιάννης 6, Χαραλαμπόπουλος 20 (3).