Σάββατο 26 Ιουλίου 2014

Έκτος στον κόσμο ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης

Εξαιρετική εμφάνιση που συνοδεύτηκε με την έκτη θέση στον κόσμο στα 10.000μ και νέο πανελλήνιο ρεκόρ, πραγματοποίησε ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης στο... Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο Γιουτζίν.

Ο αθλητής του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου διένυσε την απόσταση σε 40:35.89 και βελτίωσε την κορυφαία επίδοση που κατείχε ο ίδιος και ήταν 42:01.41 από φέτος. Νικητής του αγώνα ήταν ο Ιάπωνας Νταισούκε Ματσουνάγκα με 39:27.19, δεύτερος με 39:51.59 ήταν ο Ισπανός Ντιέγκο Γκαρσία και τρίτος ο Πάολο Γιουρίβιλκα (Περού) με 40.02.07.

Είναι χαρακτηριστικό πως από τους 33 αθλητές που μετείχαν στην κούρσα οι 32 βελτίωσαν το φετινό τους ρεκόρ. Στην δεύτερη ελληνική συμμετοχή στο αγώνισμα, ο Γιάννης Βαίτσης ακυρώθηκε στο έκτο χιλιόμετρο.